Студентски клуб "Нова Дипломация", НБУ

Ние сме студентите от департамент “ Политически науки” на НБУ, които сме оставили апатията и посредствеността на другите, а заедно със свои активни връстници преследваме и осъществяваме всички идеи, значими според нас, свързани с успешното социално – политическо развитие на България.

вторник, 16 февруари 2010 г.

Пoследни събития


Предстоящите събития в рамките на външнополитическия семинар
„Понеделник в 5” са:


•На 21 ноември 2008г. в рамките на външнополитическия семинар „Понеделник в 5” ще се проведе лекция на тема Лисабонският договор- реалност и предизвикателства пред Европейския съюз. Лектор ще бъде Душана Здравкова - заместник-председател на Комисията по конституционни въпроси на Европейския парламент. Мероприятието ще се проведе в 310 зала, 1 корпус от 11.20 - 14.30.
•19 януари 2009, 16.20-18.00, Заседателна зала на библиотеката „Регионална политика и инициативи в Югоизточна Европа
Минали събития:

•27 октомври 2008, 16.20-18.00, Заседателна зала на библиотеката
„Нови измерения във външната политика на Русия след войната срещу Грузия от август 2008 г. „ (снимки в календара)

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Устав на студентски клуб "Нова Дипломация"

УСТАВ на Студентски Клуб НОВА ДИПЛОМАЦИЯ

Асоциация за изследване на международните отношения

при департaмент “Политически науки”

на НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ

(приет от членовете на Клуба на Общо събрание, състояло се на 21. 01. 2005 г., с изменения и допълнения, приети на събрание на Управителния съвет на 28.01.2006 г.)

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1 Студентският клуб "Нова дипломация" при департaмент “Политически науки” на Нов български университет е учреден на Учредително събрание, състояло се на 21 януари 2005 г. в гр. София.

Чл.2 Студентският клуб "Нова дипломация" при департaмент “Политически науки” на Нов български университет, наричан по-надолу за краткост “Клуб” е независимо, непартийно сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза на студенти от департмент “Политически науки” в Нов Български университет в гр. София, обединени за получаване на висококачествено образование и подготовка по специалността, за изразяване и отстояване на своите интереси, за защита на правата си.

Чл.3 Клубът е доброволно сдружение, което осъществява дейността си чрез демократични средства за взаимодействие с изпълнителната и законодателната власт, национални и международни неправителствени организации, сходни младежки организации и ръководството на НБУ.

Чл.4 Седалището на Клуба е гр. София, а адресът - кв. Овча купел, ул. Монтевидео 21, II Корпус, ет. 6, ст. 601

Чл.5 Клубът се учредява без определен срок и/или друго прекратително условие.

Чл.6 Цели и задачи на Клуба:

6.1 Основните програмни цели на Клуба са:

6.1.1 Да изследва, анализира и коментира процеси и явления, свързани с политическо, икономическо, културно, научно и др. сътрудничество между страните.

6.1.2 Да създава условия за свободния обмен на идеи, научна, политическа, икономическа и културна информация с други страни и да отстоява правото на свободна изява на студентите, както и правата им да изразяват възгледите си.

6.1.3 Да съдейства чрез организиране на младите хора и запознаването им с актуални международни проблеми за популяризирането на външнополитическите приоритети на България.

6.1.4 Да насърчава толерантността на младите български граждани към чуждестранните културно-религиозни ценности и начин на живот.

6.1.5 Да даде възможност на членовете да вземат участие в различни университетски, национални, европейски и световни програми.

6.1.6 Да издига престижа на НБУ, в частност на департaмент “Политически науки” и на включените в него специалности, в обществото и популяризиране чрез средствата за масово осведомяване.

6.1.7 Да представлява интересите на студентите от департaмент “Политически науки” пред ръководството на университета и пред други учреждения, пряко касаещи тяхното обучение.

6.2 Основните програмни задачи на Клуба са:

6.2.1 Разширяване, допълване и подпомагане на професионалната подготовка в сферата на международните отношения на членовете на Клуба чрез:

• срещи с български и чуждестранни дипломати, политици, служители от държавната и публичната администрация, учени и други, имащи отношение към международните отношения, външната и вътрешната политика на страната;

• поддържане контакти с други клубове и организации от правителствения и неправителствения сектор с подобни на Клуба цели и задачи;

• организиране конференции, симпозиуми и други академични форуми по проблеми, свързани с международните отношения, в рамките на НБУ и извън него като е възможно тези дейности да бъдат подпомогнати от спонсори и да бъдат реализирани в съдружие;

• разработки на студентски проекти в областта на образованието, процесите на интегриране на Република България към ЕС, НАТО и други международни организации, външна политика и цялостното състояние на международните отношения.

• организиране и участие в международни конференции и други външнополитически инициативи;

6.2.2 Организиране и изпращане на практики, насочени към опознаване на членовете на Клуба с работата и служителите на МВнР, П резидентството, Народното събрание и различните посолства в България, както и с дейността на различни неправителствени и правителствени национални и международни организации.

6.3 Основно правило в работата на Клуба е: Всяка идея от член на Клуба е ценна и се взима под внимание

6.4 Целите и задачите на Клуба ще бъдат постигани в съответствие със средствата, допустими от закона на Република България.

II. ЧЛЕНСТВО

Чл.7 Условия за членство

7.1 Член на Клуба може да бъде всеки студент в Нов български университет, който приема устава, целите и задачите на Клуба, независимо от неговия пол, вяра, политическа и етническа принадлежност и интереси .

7.Принадлежността и интересите на всеки член на Клуба, опоменати в чл. 7.1, не трябва да рефлектират върху решенията, дейността и авторитета на Клуба и Нов български университет.

7.3 Първоначални членове на Клуба са студентите от департaмент “Политически науки”, които участват на Учредителното събрание и подпишат настоящия Устав.

7.4 .Членове на Клуба, завършили обучението си, се обявяват за Alumni членове на Клуба. Те не участват във взимането на решения от Общото Събрание на Клуба, но подпомагат неговата дейност.

7.5 Членството в Клуба е индивидуално и е акт на свободно волеизявление.

Чл.8 Кандидатстване за членство

8.1 Новите кандидатури за членство по чл.7.1 се представят от Управителния съвет на Общо събрание на членовете на Клуба, а по чл.7.2 се предлагат от членовете на Клуба в Общо събрание.

8.2 Приемането на нови членове по чл.8.1 става въз основа на писмена молба, декларация, че кандидатът приема Устава, програмните цели и задачи на Клуба и е готов да работи доброволно в името на организацията. Попълва и кратка анкета за интересите си в сферата на международните отношения.

8.3 Всички членове получават правото да носят отличителните знаци на Клуба.

8.4 Организационният секретар на Клуба води регистър на членовете с цел съхраняване на информацията и използването й по предназначение.

8.5 Възобновяването на членство, което е било отказано веднъж или преустановено по чл.9.4, става на Общо събрание на Клуба с квалифицирано мнозинство от две трети от присъстващите членове на Клуба по предложение на Управителния съвет.

Чл.9 Прекратяване на членството

9.1 Членството в Клуба се прекратява:

• при изключване;

• с молба за напускане до Управителния съвет на Клуб;

•при смърт;

• по силата на чл.9.4 и/ или нарушаване на законите на Република България.

9.2 Член на Клуба може да бъде изключен при нарушения на Устава или на задължителните решения на ръководните органи на Клуба, както и в случай на обществени изявления или дейности, уронващи авторитета на Клуба.

9.3 Решението за изключване се взема от Управителния съвет на Клуба при наличието на някое от условията за прекратяване на членство. Решението за изключване може да се обжалва пред Общото събрание на Клуба в едномесечен срок, като то има право да го възстанови с 2/3 от гласовете на всички членове.

9.4 Членството в Клуба се прекратява при проява на незаинтересованост от дейностите на Клуба и неявяване на четири поредни извънредни Общи събрания на Клуба или на две редовни. Прекратяването на членството се определя от Управителния съвет.

9.5 Членство в Клуба се прекратява след дипломиране или прекъсване на студента, с изключение на случаите, в които лицето е председател на Клуба, член на Управителния съвет или на Контролната комисия. Дипломиралите се членове на Клуба получават статут на Alumni членове (вж. чл. 7.3).

Чл. 10 Почетни членове

10.1 С почетно членство в Клуба се удостояват лица, допринесли в значителна степен за развитието и издигането на неговия престиж, оказали помощ в дейността му, както и лица със сериозни постижения в областта на изследването и развитието на международните отношения.

10.2 Почетно членство в Клуба се присъжда по решение на Общото събрание, по предложение на Управителния съвет.

10.3 Почетните членове ползват преференции по решение на Управителния съвет на клуба и имат право на съвешателен глас.

Чл.11 Права и задължения на членовете

11.1 Членовете на Клуба имат право:

• да участват в събития и дейности, организирани от Клуба;

• да избират ръководни органи на Клуба и да бъдат избирани в тях;

• да взимат отношение по всички въпроси, разглеждани от Клуба ;

• да прекратяват членството си.

• да изискват и получават информация за решенията на ръководните органи на клуба.

• да участва в разработването, обсъждането и приемането на всички решения и документи на Клуба, да излага своето мнение, виждания и оценки, да ги поставя на обсъждане и да ги защитава.

• да изразява несъгласие с дейността на ръководството на Клуба като отправя питания и заявления към него и да получава отговор в срок от една седмица.

11.2 Членовете на Клуба са длъжни:

• да спазват Устава и задължителните решения на Управителния съвет и Контролната комисия на Клуба;

• да подпомагат Управителния съвет за постигане програмните цели и изпълнение програмните задачи на Клуба;

•да не поставят под съмнение авторитета на Клуба чрез своето поведение и изявления .

III. РЪКОВОДНИ ОРГАНИ

Чл.12. Органи на Клуба са:

1. Общото събрание

2. Управителен съвет

3. Контролна комисия

4. Председател и зам. председател

5. Секретар

6. Почетен съвет

7. Почетен посланик

Общо събрание

Чл.13.

13.1 Върховен орган на Клуба е Общото събрание, който се състои от всички членове на Клуба.

13.2 Общото събрание на Клуба се свиква най-малко два пъти годишно, по веднъж за всеки семестър. Общото събрание се свиква от Управителния съвет на Клуба. Съобщението за Общото събрание се поставя на мястото за обявления най-малко една седмица преди нарочения ден.

13.3 Съобщението за свикване на Общото събрание на Клуба се изготвя от Управителния съвет като съдържа деня, часа и мястото на провеждане на Общото събрание, както и дневния ред.

13.4 По решение на Управителния съвет или по искане на една десета от членовете на Клуба, на член от Контролната комисия или на Председателя, Управителният съвет свиква извънредно Общо събрание в едноседмичен срок от поискването му.

Чл.14.

14.1 Общото събрание може да заседава и взема решения, в случай, че са изпълнени всички условия и присъстват не по-малко от половината членове на Клуба.

14.2 Ако Общото събрание е свикано, спазвайки определения от Устава ред и условия, но не са се явили достатъчен брой членове, заседанието на Общото събрание се отлага за един час по-късно като тогава се провежда при същия дневен ред, независимо от броя на явилите се членове.

14.3 Всеки член на Клуба има право на един глас при гласуване на Общо събрание като се разрешава гласуването по пълномощие, но с определен документ. Допуска се гласуване по GSM.

Чл.15

15.1 Функции на Общото събрание:

• изменя и допълва Устава на Клуба

• избира и освобождава членовете на Управителния съвет и Контролната комисия;

• взима решения за преобразуване и прекратяване на Клуба;

• взима решения за изпълнението на програмните цели и задачи на Клуба;

• приема бюджета и отчета за приходите и разходите;

• приема отчета за дейността на Управителния съвет;

15.2 Решенията на Общото събрание влизат в сила незабавно. Изключение правят случаите, в които е посочена конкретна дата или срок на действие.

15.3 Решенията на Общото събрание се протоколират и протоколът се подписва от Председателя.

Чл.16 Управителен съвет

16.1 Управителният съвет е висшият изпълнителен орган на Клуба. Той ръководи оперативно Клуба и го представлява.

16.2 Управителният съвет се състои от 7 (седем) члена: Председател, Зам.-председател, Организационен секретар, и четирима членове, подпомагащи тяхната дейност, измежду които Финансов отговорник и PR. Членовете на Управителния съвет се избират за срок от две години.

16.3 Управителният съвет се събира най-малко един път месечно. По инициатива на всеки член на Управителния съвет и одобрението на Председателя може да бъде свикано извънредно заседание по важни причини.

16.4 Управителният съвет взима решения с мнозинство на половината си плюс един от членовете си, какъвто е и неговият кворум.

16.5 Заседанията на Управителния съвет са открити. Членовете на Контр олната комисия могат да участват с право на съвещателен глас, както и Почетните и Alumni членове.

Чл.17 Функции на Управителния съвет:

• ръководи Клуба между Общите събрания като подготвя и свиква Общото събрание;

• изпълнява бюджета, събира приходите и отчита разходите;

• взима решение за създаване медии на Клуба с цел популяризиране на дейността си като назначава и освобождава ръководствата им ;

• съдейства за изпълнението на решенията на Общото събрание и се отчита пред него;

• гласува отпускането на финансови средства;

• приема решения, декларации, обръщение;

• води преговори и представлява Клуба в отношенията с други организации. Той ръководи оперативно Клуба и го представлява.

Чл.18 Председателят на Клуба

18.1 Председателят на Клуба бива избиран от членовете на Управителния съвет измежду тях. Неговият мандат е две години.

18.2 Председателят представлява Клуба в отношенията му с други физически или юридически лица и с лица от държавната власт и подписва всички документи от името на Клуба.

18.3 Председателят свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет и организира изпълнението на решенията му.

18.4 Председателят

• отговаря за имуществото на Клуба и за правилното отчитане на приходите и разходите като е подпомогнат в тази дейност от Финансовия отговорник;

• упълномощава адвокати да представляват Клуба пред съдилищата и други административни единици в случай, че това е необходимо;

• сключва и прекратява договорите с временно привлечените лица (лектори, консултанти, експерти и др.) със съгласието на Управителния съвет;

• упълномощава други членове на Управителния съвет да представляват Клуба за осъществяването на конкретни цели и задачи.

18.5 Председателят се отчита пред Управителния съвет и отчита дейността на Управителния съвет пред Общото събрание.

18.6 Председателства заседанията на Управителния съвет.

18.7 Председателят може да упълномощава други членове на Клуба, със съгласието на Управителния съвет, да го представляват в преговори, когато той е възпрепятстван. Председателят носи изцяло отговорността на представителя и може да му възлага какво поведение и позиции да възприеме;

18.8 За Председател не може да бъде избрано лице, което участва в ръководните органи на политическа партия или в някоя от структурите й.

18.9 При доброволно оттегляне на Председателя, той посочва заместник, който да изпълнява функциите му, до избор на нов Председател от Управителния съвет.

18.10 Правомощията на Председателя могат да бъдат прекратени предсрочно на извънредно Общо събрание при установено грубо нарушаване на Устава от негова страна или трайна неспособност да изпълнява задълженията си.

Чл.19 Заместник- председателят:

• бива назначаван и освобождаван от Председателя;

• подпомага Председателя в неговата дейност;

• осъществява координацията между ръководството и членовете на Клуба.

Чл. 20 Организационният секретар

• бива избиран от членовете на Управителния съвет измежду тях;

• отговаря за организационното и кадрово състояние на Клуба;

• отговаря за архива и документацията на Клуба;

• изготвя отчет пред Общото събрание за дейността на Управителния съвет;

• води Книгата на членовете на Клуба и протоколира заседанията на Общото събрание и на Управителния съвет;

Чл.21 Контролна комисия

21.1 Контролната комисия се избира от Общото събрание в състав представители от различните програми за срок от две години.

21.2 Всеки член на Контролната комисия има право да участва в заседанията на Управителния съвет с право на съвещателен глас.

21.3 Контролната комисия изготвя правилник за вътрешната си дейност.

Чл.22 Контролната комисия:

• следи за воденето на отчетността и протоколите на Управителния съвет и Общото събрание на Клуба.

• проверява за правилното съхранение на Архива на Клуба;

• служи за посредник в спорове и конфликтни ситуации между членовете на Клуба;

• следи за правилното използване на финансовите средства на Клуба.

Чл.23 Почетен съвет

В него участват всички обявени за почетни членове на Клуба. Те сами определят ролята, функциите и начина на работа в съвета. Тяхното мнение и препоръки за работата на Управителния съвет и целия Клуб се взимат под внимание. Всичко включено в чл. 10 от Устава е от значение за Почетния съвет.

Чл. 24 Почетен посланик

Специален статут за член на УС за заслуги в развитието и дейността на Клуба. Дава се за срок от 1 семестър след утвърждаването. Почетният посланик се избира от Управителния съвет и има право на глас. Той представлява клуба пред различни институции и организации по решение на УС.

ІV. ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСИ

Чл. 24 Имуществото на Клуба се състои от правото на собственост, имуществени вноски от членовете, интелектуална собственост върху всички научни изследвания, конференции и печатни и други издания, които отразяват дейността му.

Чл. 25 Финанси

25.1 По решение на Общото събрание членовете на Клуба могат да правят целеви вноски за постигане на дадена цел като предварително се определя целта, размера и начина на събиране на вноските.

25.2 Членовете на Клуба могат да му предоставят парични средства под формата на заем или недвижими и движими имоти под наем като лихвата се определя от Общото събрание.

25.3 Клубът в лицето на Управителния съвет може да взема заеми или да наема и закупува движима и недвижима собственост, за да подпомага дейността си и поставените цели и задачи.

25.4 Клубът в лицето на Управителния съвет може да получава дарения и да сключва договори за спонсорство.

Чл. 26 Клубът прекратява своята дейност :

• по решение на Общото събрание;

• при обявяването му в несъстоятелност;

• при изчерпване на целите и задачите на Клуба.

Чл. 27 Ликвидация

27.1 При прекратяване на дейността на Клуба се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуването му

27.2 Ликвидацията се извършва от Управителния съвет на Клуба.

V. СИМВОЛИ НА КЛУБА

Чл.28. Символи на Клуба са емблемата и логото .

VІ. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 29 Въпроси, неуредени от Устава, се решават от Управителния съвет в съответствие със законите на страната.

Чл. 30 Настоящият Устав влиза в сила от момента на приемането му от Учредителното събране.

Чл. 31 Управителният съвет се задължава да подготви и предложи за одобрение от Общото събрание символи на Клуба.

Чл. 32 На първото си редовно заседание Управителният съвет утвърждава Програма за развитие на Клуба, представена от Председателя на Клуба. Програмата на председателя се приема от Общото събрание.